Pokud se chystáte do Ruska, nejdůležitější věcí s sebou jsou samozřejmě peníze. Před odjezdem je dobré si zjistit veškeré informace o měně, kurzu rublu a nejvýhodnějších možnostech směny peněz. Jestliže v tomto směru nebudete dobře připraveni, můžete zbytečně přijít o větší finanční sumu. Proto jsme pro vás připravili článek, kde jsou shrnuty všechny důležité informace o ruském rublu.
Historie a kurz ruské měny
První dochovaný záznam o rublu pochází z roku 1316. Jedná se tedy o velmi starou měnu. Starší, stále platící národní měnou, je už jen britská libra. Během staletí se rubl samozřejmě měnil, mince měly různou velikost, váhu či příměsi kovů.
Rubl je dnes oficiální ruskou měnou. Na mezinárodním poli má značku RUB. Rubl se dá dále rozdělit na kopějky, má jich sto. Kopějkami už se však moc neplatí, jejich hodnota je minimální. Mince jsou v oběhu ve formě 1, 2, 5 a 10 rublů. Rublové bankovky pak existují v hodnotě 5, 10, 50, 100, 500, 1000 a 5000 rublů.
Kolik je jeden rubl? Aktuální kurz rublu vůči české koruně je 1 RUB = 0,36 Kč (k 8. 11. 2019). Kurz je však opětovně nestabilní, kolísá mezi 0,32 Kč až 0,40 Kč za 1 RUB. Pro představu v době existence Sovětského svazu byl jeden rubl za deset československých korun. Na konci roku 2014 pak vycházel jeden rubl na 0,6 Kč a Rusko bylo pro nás drahé. Naopak Rusové tehdy rádi jezdili do Československa, kde pro ně bylo zboží i služby velmi levné. I z toho důvodu vznikl konzulát Ruské federace v Karlových Varech, kde si Rusové užívali komfortních lázeňských dovolených. Situace se změnila po pádu rublu v roce 2015, kdy se pro nás stalo Rusko levnější. Ruské klientely v naší zemi také ubylo.
Ceny v Rusku a dalších městech
Není snadné informovat o cenách v Ruské federaci díky velké rozloze státu. Ceny jsou samozřejmě odlišné ve velkých městech a na vesnici či v okrajových oblastech. Záleží také na aktuálním kurzu rublu. Obecně lze konstatovat, že ceny v Moskvě a ceny v Petrohradu jsou vyšší než v České republice. Moskva dokonce patří mezi nejdražší metropole světa. Logicky si za zboží a služby ve velkých městech a turistických centrech připlatíte. V odlehlejších oblastech a na venkově jsou ceny srovnatelné či nižší než v ČR. Nenechte se však zmýlit, pokud zvolíte výlet do odlehlých oblastí Sibiře, ceny jsou vyšší, díky minimální konkurenci služeb.
Pokud chcete ušetřit, doporučujeme nakupovat v supermarketech a stravovat se na trzích s lokálními potravinami či v pouličních stáncích. Například síť fastfoodů Mc´Donalds je v Rusku levnější než u nás. Také tabák a alkohol je tu za opravdu nízké ceny. Níže uvádíme pro přehled ceny vybraných potravin:
- Místní točené pivo 0, 5 l – 38 Kč
- 1 kg jablek – 33 Kč
- Cigarety – 51 Kč
- Coca – Cola 2 l – 38Kč
- Jídlo v levné restauraci – 204 Kč
- Jednosměrná jízdenka – 13 Kč
- Benzín 1 l – 15 Kč
Kde lze vyměnit rubly?
První otázka, kterou řešíte při cestování do Ruska je vízum. Poté je nutné zapřemýšlet nad směnou peněz. Důležité je vědět, že maximální částka, kterou můžete převést přes hranice tam i zpět je 50 000 RUB. Vyhněte se výměně rublů na ulici v Rusku, můžete být podvedeni a jsou za to udělovány velmi vysoké pokuty. Dejte si také pozor na letištní směnárny, kurzy tu bývají nejhorší.
V Rusku se platí hotovostí a platební kartou. Doporučujeme mít u sebe pár drobných rublů, které si vyměníte v ČR. V Rusku je nejlepší platit bankovní kartou, pokud je to možné. Jestliže si chcete peníze směnit, kurz ruských bank bývá výhodnější než u českých institucí. Na recepci hotelu vám zajisté dobře poradí, kam zajít. Berte si tedy raději s sebou i české koruny. Doporučujeme hotovost nosit u sebe odděleně. Při krádeži se vám pak nestane, že přijdete o všechny peníze.