Kde jinde slavit příchod jara tak bujaře a vesele než v Rusku, kde jsou dlouhé a tuhé zimy. Stejně jako u nás máme masopust, Rusové si ve velkém užívají svůj oblíbený svátek nazývaný Maslenica. Je to období mezi koncem Vánoc a začátkem půstu, který se drží před Velikonocemi. Tato tradice nemá určený pevný termín, její začátek se odvíjí právě od stanovení data Velikonoc. V letošním roce 2019 se bude Maslenica konat od pondělí 4. března do neděle 10. března. Neváhejte a vypravte se do Ruska!
Původ svátku Maslenica
Jedná se o starý pohanský svátek, který přežil až do dnešní doby. Sovětský režim se po dlouhá léta snažil tuto tradici potlačit a zakázal ji. V roce 2002 však přišla změna, Maslenica byla uznána jako oficiální ruský svátek. V současné době Rusové oprašují staré zvyky a rádi se vrací ke svým kořenům, proto tento svátek získává čím dál více na oblibě. Slaví se po dobu sedmi dnů, sedm týdnů před začátkem Velikonoc. Během tohoto týdne se nesmí jíst maso, to je možné naposledy den před Maslenicou, na tzv. Masnou neděli. Smí se však konzumovat jiné potraviny živočišného původu (mléko, vejce,…), které jsou pak v době půstu zakázány.
Co je pro Maslenicu typické?
Bliny. Typický pokrm pro toto období. Jedná se o speciální ruské palačinky, které se pečou na trzích, v domácnostech i v restauracích. Bliny jsou na povrchu potřeny máslem a většinou polité medem a smetanou. Každá správná hospodyně má doma svůj speciální recept na bliny. Mohou mít různé náplně, od marmelády až po kaviár. Tato tradice je pevně zakořeněná a nenechte se zmást, má i svoji symboliku. Kulatý tvar a žlutá barva palačinek mají připomínat slunce, které dá lidem do konce roku novou energii a životní sílu.
Trhy a zábava. Návštěvou ruských trhů v tomto období potěšíte jak Vaše chuťové buňky, tak i Váš zrak a sluch. Na ulicích je možné spatřit krom mnoha stánků s občerstvením také prodejce medoviny, ručně dělaných výrobků a dalších věcí. K poslechu se hrají lidové písně, lidé tančí, veselí se a hrají hry, jako například přetahování se lanem. Velmi oblíbené, zvláště na venkově, je bruslení, sjíždění kopců na saních, sněhové bitvy, chození na chůdách, či přeskakování ohně. Můžete se setkat i s pěstními souboji, které zvěstují bojovného ducha do nového roku. Největší oslavy se konají ve velkých městech, hlavně v Moskvě. Náměstí mají roli hudebních a tanečních scén, konají se karnevalové průvody a cirkusová vystoupení. Samozřejmě nechybí stánky nabízející zboží snad všeho druhu.
Speciální aktivity během týdne. První den v pondělí se vytváří Maslenica. Jedná se o postavu ze slámy symbolizující zimu, podobně jako u nás Morana. Děti ji oblékají do starých ženských šatů, různě ji zdobí a se zpěvem s ní chodí na koledu. Poté ji umístí na vrchol zasněženého svahu. Úterý je ve znamení her. Celá vesnice jezdí na saních, konají se lidové festivaly a loutková divadla. Lidé chodí v maskách a navštěvují sousedy. Středa patří návštěvám u příbuzných, konají se hostiny a pojídají se bliny či jiné pokrmy. Ve čtvrtek přichází vyvrcholení zábavy a her a pořádají se hlavně pěstní souboje. I v pátek a sobotu lidé navštěvují domovy svých příbuzných. V neděli se prosí o odpuštění spáchaných křivd. Slaměná figura Maslenica se vynáší za vesnici či město a tam se na hranici za bujarého veselí spálí. Někde ji dokonce i pohřbí. Poté už nic nebrání příchodu jara, i když na to si v Rusku ještě nějaký ten čas počkají.
Svátek Maslenica končí v první den postní doby, v Čisté pondělí. To je považováno za den očištění od hříchů a začátek střídmého stravování. Hospodyně pořádně umyjí nádobí, aby ho očistily od zbytků zakázaných jídel.