Petrohrad je srdcem ruské kultury, kde působili velikáni jako Puškin, Gogol, Gončarov i Dostojevskij. Druhé největší město Ruska nabízí mnohé k vidění – velkolepé katedrály, památníky, paláce, divadla, ale také rozsáhlé parky a dechberoucí pohled na řeku Něvu. Sankt-Petěrburg, Petrograd neboli Pitěr má přes pět milionů obyvatel a leží na severozápadě Ruska při ústí řeky Něvy do Finského zálivu. Toto monumentální město bylo založeno roku 1703 Petrem Velikým. Od 1712–1917 bylo dokonce hlavním městem Ruska a v období Sovětského svazu bylo přejmenováno na Leningrad. Metropole je protkána nevídanými skvosty architektury, které jsou zapsány na seznam UNESCO.
Nejvýznamnější památky, které Petrohrad nabízí
Pokud se chystáte do Petrohradu, nemusíte se bát, že po pár dnech nebudete mít co dělat. Na každém rohu jsou klenoty historie. Pokud vás památky přestanou bavit, můžete si užít procházky po bulvárech, parcích a pobřežními promenádami. Za zmínku stojí také petrohradské „bílé noci“, které lze spatřit díky tomu, že se město nachází blízko polárního kruhu. I když zde slunce zapadne, nikdy nenastane úplná tma.
Rozhodně byste neměli vynechat následující turistická místa:
- Klíčovou dominantou je katedrála svatého Izáka, na jejíž stavbě se podílelo na 440 tisíc dělníků po dobu 40 let. Nutno podotknout, že se pyšní statusem druhé nejvyšší katedrály na světě. Mramorový interiér, drahokamy a zlatá kopule jsou klíčovými lákadly. Návštěvníci si navíc užijí výhled na historické srdce Petrohradu, které je od roku 1990 pod záštitou UNESCO.
- Kroky turistů vedou i do Zimního paláce, z něhož nechala udělat Kateřina II. Veliká roku 1764 galerii Ermitáž. Jedná se o největší obrazárnu světa (má přes 3 mil. exponátů), kterou spatříte na trase dlouhé až 10 km.
- Kateřinský palác v Carském Selu ukrývá od roku 2003 kopii Jantarové komnaty, jež byla stvořena 1716, ale během druhé světové války ztracena. Jantarovou komnatu kdysi věnoval pruský král Friedrich Vilém caru Petru Velikému.
- Izmajovský chrám Nejsvětější Trojice upoutá modrou kopulí se zlatými hvězdami (oženil se zde F. M. Dostojevskij).
- Petropavlovská pevnost složila jako obrana proti Švédům a kdysi zde bylo vězení pro politické odpůrce režimu. V katedrále sv. Petra a Pavla věčně odpočívá Petr Veliký.
- V Michajlovském zámku byl zavražděn car Pavel I.
- Budova generálního štábu oslní triumfálním obloukem, jenž symbolizuje vítězství nad Napoleonem I.
- Alexandrův sloup je vysoký 47,5 m a je vyroben z leštěného granitu zakončen bronzovou sochou anděla.
- Katedrála Vzkříšení Ježíše Krista zaujme nevšedním zpracováním – devíti kopulemi a mozaikovými panely.
Ermitáž
Alexandrův sloup
Katedrála svatého Izáka
Romantické duše ocení projížďku po Něvě, protože Petrohrad funguje na stejném vodním principu jako Benátky či Amsterodam. Jedná se o 40 ostrovů, které jsou protkány asi 300 mosty. Doslova povinností je zhlédnutí divadelní hry v Alexandrinském, Mariinském či Michajlovském divadle. Na rušné tržnici u Senného náměstí (prý zde vznikl román Zločin a trest) si koupíte gruzínský chléb, přírodní produkty, oblečení či živého králíka. Za zmínku stojí i petrohradské metro, které patří k nejhlouběji položenému na světě. Nejhlubší stanicí je Admiraltejskaja (86 m).
A co přivézt známým z Petrohradu? Jistě vám padnou do oka Matrjošky (malované dřevěné panenky), barevné šály a šátky, samovar, lakované krabičky, ušanku, malované nádobí anebo pravou ruskou vodku.
Na co před cestou do Petrohradu nezapomeňte:
- Návštěva Ruska se neobejde bez víza, které Vám rádi zajistíme.
- Pro vyřízení víz je nutné cestovní pojištění na celou dobu pobytu včetně pozvání.
- Jakmile vstoupíte do země, obdržíte vstupní kartu (je dobré nosit ji pořád s sebou).
- Velkou výhodou je znalost ruského jazyka, protože místní neumí moc anglicky ani německy.
- Doprava funguje spolehlivě. Nejlepší je však projít památky pěšky, protože centrum města není moc rozsáhlé.
- Ceny za jízdenky, taxi i vstupenky do muzeí nejsou přehnané tak jako v Praze.
- Kvalita jídla, služeb i čistota na toaletách jsou přijatelné.
- Placení kartami je jednou z možností, ale vždy se vyplatí mít u sebe rubly.