Víza Rusko

Jak co nejefektivněji vyřídit víza Rusko

Přišlo to zpráva jako blesk z čistého nebe. „Miláčku, začni přemýšlet, co si sbalíš, za měsíc pojedeme na dva týdny do Ruska. Tvoje šéfová už o tom ví a nemá žádné námitky,“ řekl mi můj manžel přesně měsíc před naším výročím svatby. Jen jsem na něj nechápavě zírala. Nikdy si nepamatoval naše výročí. „To máš jako odměnu za předešlý rok, kdy jsem zapomněl,“ dodal, jako kdyby mi četl myšlenky.

Samozřejmě jsem neměla námitky. Jen jsem se trochu obávala, zda stihneme vyřídit všechny formality, abychom se do Ruska vůbec podívali. Znala jsem to od kolegyně. Vyřídit víza Rusko jí trvalo snad věky! A my na to měli pouze měsíc. Navíc osobně bych vyřizování víz na ambasádě zažít nechtěla, nesnáším čekání a dokážu si představit lepší trávení volného času než stáním ve frontě.

Jelikož jsem nechtěla trávit dva dny cestou na ambasádu do Prahy, rozhodli jsme se vyřídit komplet víza Rusko i se zvacím dopisem přes internet, naprosto bez čekání. Najela jsem na stránky společnosti, která víza Rusko vyřizuje a nejprve si vykalkulovala cenu. Byla jsem příjemně překvapená, když cena dvou víz do Ruska zprostředkovaně vycházela levněji, než kdybych je jela vyřizovat do Prahy (cesta + náklad ztracené příležitosti jednoho dne stráveného v práci). Mnohem levnější a snazší.

Při vyplňování dotazníků jsem se řídila instrukcemi, které byly na stránkách pod záložkou víza Rusko přehledně sepsány. Pro vyřízení víza je potřebná pasová fotografie, kopie cestovního dokladu a kopie zdravotního pojištění po dobu pobytu v Rusku, pak také zvací dopis či turistický voucher a vyplněná žádost o vyřízení víza Rusko. Takže jsme všechno s manželem vyplnili, obálku zalepili a na příslušnou adresu formuláře poslali a čekali, až nám vyřízená víza Rusko přijdou poštou. A skutečně víza do čtrnácti dnů přišla vyřízená a my jsme mohli rychle shánět info na internetu, která místa navštívit. Občas jsme se u toho trošku pohádali, ale většinu času jsme se nad našimi plány zplna hrdla zasmáli. Zase jsme byli mladí a plní energie. Cesta do Ruska nám zkrátka jen a jen prospěla.